| Lietuvos vyskupams 2017-uosius paskelbus Arkivyskupo Teofiliaus Matulionio metais, dizainer Silvija Knezekyt sukr met tem atspindint plakat ir plakato ini perteikiant logotip.
Plakate pavaizduotas met „kaltininkas“ – garbingasis arkivyskupas Teofilius Matulionis. Esame prat fotografijose matyti savo hierarchus puoniais drabuiais ir pozuojania veido iraika. Tarp negausiai ilikusi Teofiliaus nuotrauk taip pat galima atrasti jo hierarchins povyzos atvaizd, taiau jie nra dominuojantys. Ilgus metus truks kalinimas, persekiojimas ir trukdymas eiti ganytojo pareigas suformavo tvirt charakter, ugrdino vali ir sustiprino tikjim galutine Dievo pergale.
Dailinink pasirinko apie 1955 m. Potmos (Mordovija) invalid namuose daryt nuotrauk, kuri giliausiu bdu ireikia garbingojo Teofiliaus kaip Banyios pripainto kankinio dvasi. Prie fotoaparat jis visikai nesistengia pozuoti, nesirpina itiesinti sudribus ir jam per didel vark, pasitaisyti atsikius markini kratel, o ypsena umaskuoti grieto reimo lageriuose ivarginto veido raukli. Mslus vilgsnis nenukreiptas objektyv, bet velgia tol. Ši laikysen psalmininkas taip apibdina: „Keliu akis kalnus – i kur ateis man pagalba? Pagalba man ateina i VIEŠPATIES, kuris padar dang ir em“ (Ps 121, 1–2). Teofiliaus vilgsnis ieko ir tikisi pagalbos ne tiek i moni, kiek i paties Dievo. Nuodms apakinti mons j kiek manydami skriaud, bet Dievas guod.
Plakato pilkvame fone irykja kryius, i kurio visomis kryptimis sklinda viess spinduliai, stiliumi primenantys tradicini lietuvik kryi-saului dvasi. Šviesi, baltai geltona kryiaus spalva simbolizuoja galutin Kristaus pergal, o subtiliai skaidantys pilk spalv spinduliai neleidia sivyrauti tam, k mes pavadintume pilka ir varginania kasdienybe. Jos garbingasis kankinys Teofilius turjo labai daug, bet maldos akimirkos jam tapdavo vilties spinduliais. Juk „viesa spindi tamsoje, ir tamsa jos neugo“ (Jn 1, 5).
Plakato centre matome link Teofiliaus palinkusi Šveniausij Jzaus Šird, itin daug reikusi jo dvasingumui. Vos trej met bdamas neteko motinos, kuri mirdama vis savo eim paved Šv. Jzaus Širdies globai. Kaip Apvaizdos rpest Teofilius priima ir tai, kad jam, jau kunigui, teko darbuotis keliose Šv. Jzaus Širdies titulo banyiose (Bikavoje ir Peterburge). Grs tvyn jis rm idj paaukoti Lietuv Šv. Jzaus Širdiai, kad ms alis bt ne tik Marijos em, bet ir Šveniausiosios Jzaus Širdies tauta. Toks paaukojimas vyko Pirmajame Lietuvos eucharistiniame kongrese (1934 m.). Nors Jzaus Širdies pavaizdavime randame tradicini ikonografini enkl (perverta irdis su kryeliu viruje), taiau Viepaties meils monijai simbolio autor nesisteng kokiu nors bdu igrainti ar papuoti. Paprastumas ia vaidina lemiam rol, nes ir Teofiliaus malda lageriuose buvo paprasta: sudedamas medinis kryius, ranka rayta maldaknyg, i duonos nulipdytas roinio vrinys, i razin pagamintas „vynas“ Eucharistijai... Šv. Jzaus Širdis apraizgyta ne tradiciniu erki vainiku, bet spygliuota viela, kuri nusidriekia iki pat plakato krat, pridengdama ir kryi. Teofilius daug met mat aplink save spygliuot viel, o kai nemat, tai jaut sekim, pokalbi klausymsi, laik cenzr... Visa tai vyko i neapykantos tikjimui, kuriuo gyveno garbingasis kankinys Teofilius.
Apatalas Paulius ra: „Jei kenia vienas narys, su juo kenia ir visi nariai“ (1 Kor 12, 26), su juo kenia visa Banyia – Kristaus Knas. Arkivyskupo Teofiliaus kania buvo suvienyta su Kristaus kentjimais, o i meils mums perverta Viepaties irdis buvo Teofiliaus stiprybs altinis. Kania nra savitiksl, bet per kryi veda prisiklim – „Per kryi vaigdes!“
velgdami Teofiliaus met ikonografij pamstykime apie tai, kas mums yra tie paniai, neleidiantys gyventi Dievo vaik laisvje. Palaimintuoju paskelbtas arkivyskupas Teofilius savo utarimu trokta padti kiekvienam, siekianiam isivadavimo i egoizmo, netvarking proi, vidini kaljim... Jis parod, kad net ir tikrame kaljime bnant galima ilikti laisvam – „Tiesa padarys jus laisvus“ (Jn 8, 32).
Mons. dr. Algirdas Jureviius |